W środę 14 marca, w biurowcu oławskiego PKS uroczyście otwarto Posterunek Celny

Clić dyskretnie i... skutecznie

powrót

OŁAWA


Przecięcia symbolicznej wstęgi dokonali Zbigniew Bujak, Romuald Brykman i Waldemar Wiązowski, a posterunek poświęcił ksiądz dziekan Stanisław Bijak

Już rok temu został on przeniesiony do Oławy z Jelcza-Laskowic, jednak z przyczyn proceduralnych (brak odpowiedniego rozporządzenia prezesa Głównego Urzędu Ceł), mógł oficjalnie działać jako posterunek oławski od stycznia tego roku. - Ten pomysł zrodził się w chwili, gdy kilka lat temu sytuowaliśmy w naszym mieście inwestorów zagranicznych, a konkretnie koncern SCA - mówił w trakcie uroczystości burmistrz Oławy Waldemar Wiązowski. Prowadzący ją Romuald Brykman - dyrektor naczelny dolnośląskiego Urzędu Celnego, nazwał szefa oławskiego Zarządu Miejskiego “ojcem duchowym tego przedsięwzięcia”.

Wyjaśniając przyczyny przeniesienia posterunku z Jelcza-Laskowic do Oławy, dyrektor Brykman dodał, że wyniknęło to z wyraźnej zmiany w rozwoju gospodarczym obu miast. - Staramy się być tam, gdzie jesteśmy bardziej potrzebni, a w ostatnich latach Oława jest zdecydowanie dynamiczniejsza gospodarczo. Na dowód tej tezy Romuald Brykman przytoczył kilka liczb. Porównując analogiczne okresy z lat 1999-2000, kiedy to posterunek działał jeszcze w Jelczu-Laskowicach, do okresu od 1 marca 2000, do końca lutego 2001, a więc czasu jego funkcjonowania w Oławie, ogólna liczba odpraw zwiększyła się o 28,7%. W przypadku importu wzrost wyniósł ponad 21,7%, a eksportu - 30,1%.

W oławskim posterunku pracuje 8 celników, którymi kieruje Zbigniew Kubowicz. Średnio dziennie dokonują oni 150 odpraw. Główni klienci to oławskie firmy z kapitałem zagranicznym: SCA, “Autoliv Poland” i “Bahlsen”.

O partnerskiej współpracy z nimi mówił goszczący w Oławie na uroczystościach otwarcia posterunku prezes GUC - Zbigniew Bujak. On i dyrektor Brykman skierowali szczególne podziękowania i pod adresem gospodarza obiektu - dyrektora oławskiego PKS, Jana Kowalczyka. - Stworzono nam tu doskonałe warunki do pracy - podkreślali celnicy i dodawali: - Skorzystają na tym przede wszystkim nasi klienci, którym zależy na szybkiej i sprawnej obsłudze. My będziemy tu mogli clić dyskretnie, ale i skutecznie...

Zapewne pomocne w tym będzie także uruchomienie przy posterunku celnym punktu kasowego, obsługiwanego przez Bank Spółdzielczy w Oławie. - Z usług tego punktu mogą także korzystać mieszkańcy pobliskich okolic - poinformował nas obecny na uroczystościach prezes BS, Ryszard Żuraw.

Krzysztof A. Trybulski